пʼятниця, 14 червня 2019 р.

Чисте повітря – запорука здоров`я



За даними ВООЗ забруднення повітря є причиною понад 550 000 передчасних смертей в рік в Європі і 7 мільйонів у всьому світі. Однак вимірювати його непросто, бо  обладнання зазвичай велике і дороге. 

Та незабаром це може змінитися завдяки маленькому оптичному наносенсору, розробленому в Технологічному університеті Чалмерса (Швеція), який можна встановити на звичайний вуличний ліхтар.
«Забруднення повітря - це глобальна проблема охорони здоров'я. За допомогою цих невеликих портативних датчиків можна спростити і здешевити вимірювання викидів», – каже дослідник Чалмерса Ірем Танел, який брав участь у розробці датчиків, що вимірюють діоксид азоту з великою точністю.

Вихлопні гази автомобілів на вулицях – головна причина забруднення діоксидом азоту повітр’я. Вдихання діоксиду азоту шкідливе для здоров'я навіть на дуже низьких концентраціях і може пошкодити дихальну систему та призвести до серцевих і судинних захворювань. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я забруднення повітря є найбільшою загрозою здоров'ю в усьому світі.
Новий оптичний нанодатчик дуже точно визначає навіть низькі концентрації діоксиду азоту. Вимірювальна техніка побудована на оптичному явищі, яке називається плазмон. Воно виникає, коли металеві наночастинки опромінюють і вони поглинають світло певних довжин хвиль.
Протягом останніх двох років Ірем Танел працював над оптимізацією матеріалу сенсора і проводив випробування в різних умовах навколишнього середовища. 
На сьогодні технологія вмонтована в систему вуличного освітлення в Ґетеборзі у  співпраці з освітлювальною компанією Leading Light для вимірювання кількості молекул діоксиду азоту в міському середовищі.

«У майбутньому ми сподіваємося, що ця технологія також може бути інтегрована в іншу міську інфраструктуру, таку як світлофори або камери контролю швидкості чи для визначення якості повітря в приміщенні», – розповів Ірем Танел.
Нова технологія не обмежується вимірюванням діоксиду азоту й може бути адаптована до інших типів газів, тому її потенціал для подальших інноваційних напрацювань у цій галузі продовжує вивчатися.


Матеріал надано фахівцями ГО «Чисте повітря, 
чисте довкілля– запорука здоров`я нації» 
вул. Трильовського, 31/10, м. Львів, 79049
                     Тел.:+038(095)576-16-55


вівторок, 11 червня 2019 р.

FMSI 2019. 6-та Міжнародна конференція з механіки руйнування матеріалів і цілісності конструкцій завершилась



03–06 червня 2019 року у м. Львові відбулася 6-та Міжнародна конференція з механіки руйнування матеріалів і цілісності конструкцій (“Fracture Mechanics of Materials and Structural Integrity”, FMSI 2019).

Співорганізаторами конференції виступили Європейське товариство з цілісності конструкцій (European Structural Integrity Society, ESIS), Українське товариство з механіки руйнування матеріалів, Фізико-механічний інститут ім. Г. В. Карпенка НАН України та Національний університет Львівська політехніка”.
Міжнародна конференція з механіки руйнування матеріалів і цілісності конструкцій традиційно проводиться у Львові, починаючи з 1987 р.
Програма 6-ї конференції була структурована за такими напрямами:  
- руйнування і міцність матеріалів, спричинене середовищем руйнування,
- неруйнівна діагностика, прикладна механіка.
Голова конференції – почесний директор Фізико-механічного інституту НАН України академік НАН України В. В. Панасюк, співголови – голова Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України академік НАН України Л. М. Лобанов та ректор Національного університету Львівська політехніка професор Ю. Я. Бобало.
 Під час церемонії відкриття конференції привітання її учасникам від Президента НАН України академіка Б. Є. Патона зачитав академік Л. М. Лобанов, а від Президента ESIS професора Ф. Яковелло (Італія) – голова організаційного комітету професор Г. М. Никифорчин.
У конференції взяли участь три голови Технічних комітетів (ТК) ESIS: ТК10 Спричинене середовищем розтріскування – професор Х. Торібіо (Іспанія), ТК13 Навчання і тренінг – член-кор. НАН України П. В. Ясній та ТК17 Неруйнівна діагностика – професор П. Трампуш (Угорщина).
У роботі конференції взяли участь фахівці з Італії, Іспанії, Греції, Франції, США, Канади, Польщі, Угорщини, Португалії, Китаю, Індії, Мексики, Аргентини та України, що засвідчило її високий науковий рівень.
Детальнішу інформацію можна отримати на сайті Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України за посиланням: http://fmsi2019.ipm.lviv.ua/.
За останні десятиліття Фізико-механічного інституту НАН України влаштував низку конференцій, симпозіумів, зустрічей, включаючи міжнародні. 
Найбільш представницькі — Міжнародна конференція з математичних методів в електромагнітній теорії, Міжнародні конференції з механiки руйнування і міцності конструкцій у Львові. Починаючи з 1992 р., ФМІ разом з Українською асоціацією корозіоністів проводить міжнародні виставки-конференції «Проблеми корозії і захист матеріалів від корозії».
Співробітники інституту (В.В. Панасюк, Г.М. Никифорчин) разом з польськими колегами В. Каспшаком, М. Шатою, І. Калєтою (Технічний університет у Вроцлаві) проводять Міжнародні літні школи з механіки руйнування матеріалів, беруть активну участь у Європейських конференціях з механіки руйнування і міцності конструкцій.
Усе це в сукупності надало ФМІ іміджу авторитетної установи в галузі фізико-хімічної механіки руйнування і міцності матеріалів. 
Протягом останніх років Фізико-механічний інститут ім. Г. В. Карпенка НАН України успішно виконує поставлені завдання, передбачені цільовими програмами наукових досліджень, зобов’язання за господарчими договорами і контрактами, ґрантами, угодами про науково-технічне співробітництво. В результаті його діяльності одержано низку нових важливих наукових результатів, здійснювалися впровадження розробок у вітчизняній промисловості та за кордоном.