субота, 21 грудня 2019 р.

Запуск нового пошукового алгоритму BERT від Google. Користь чи монополізація інтернету?



        Прихильники Google кажуть, що це — суто позитивні зміни, оскільки інтернет зараз забитий SEO-текстами, які здебільшого є лише добре загорнутими в ключові слова пустушками. І якщо у Google все вийде — пошук стане продуктивнішим, користувачам буде простіше знайти сайти з контентом, який відповідає їхнім запитам.
        Противники Google традиційно нарікають на те, що компанія не розкриває алгоритми, а тому точність і об'єктивність відбору сайтів для топа видачі не буде прозорою. І раз ніхто вже не зможе впливати на видачу, то Google остаточно стане господарем інтернету.
 
 То хто ж таки володітиме увагою користувачів НЕТ-у?
Подробиці за посиланням:
 

вівторок, 3 грудня 2019 р.

Організаційні форми дослідницьких інфраструктур



До засідання Робочої групи з дослідницьких інфраструктур

 

Деякі зауваження щодо згаданих в Законі України про наукову та науково-технічну діяльність різних організаційних форм та щодо їх відповідності до терміну дослідницьких інфраструктур.
Організаційні форми, такі як науковий інститут, Науковий центр, Ключова лабораторія (або Centre Excellence) стосується об'єднання людей, які проводять дослідження в певному напрямі.
Центри колективного використання обладнання - це обладнання, яке пропонується людям та організаціям використовувати для своїх досліджень.
Дослідницькі інфраструктури це об'єднання обладнань та сервісів з іх використання. Найкращими практиками дослідницьких інфраструктур це надання пакету сервісів, які мають включати доступ до обладнання, надання послуг технічного персоналу, сервісів з виготовлення зразків, репозиторіїв із збереження даних досліджень, їх обробки, забезпечення інтероеперабельності даних та їх обміну, підтримки публікацій результатів дослідження, створення центрів компетенції для навчання та надання послуг бізнесу.
Друге зауваження: дорожня карта дослідницьких інфраструктур потрібна не для уряду чи для ЄС, щоб відчепилися, а для забезпечення вчених для проведення досліджень в пріоритетних галузях, уникнення дублювання з існуючими інфраструктурами, до яких можна отримати доступ, наприклад, Європейськими дослідницькими інфраструктурами, які охоплюють 60 % досліджень в Європі, визначення необхідних об'ємів фінансування інфраструктури на етапах будівництва, експлуатації та ліквідації, щоб забезпечити їх довготермінову стабільність, створення механізмів з оцінювання дослідницьких інфраструктур та їх необхідності, який як правила потребує міжнародної панелі з оцінювання.
Третє зауваження щодо даних досліджень. Вони можуть бути як закритими, так і відкритими. Разом з тим для них потрібно пропонувати надійні репозиторії даних, які при необхідності можуть відкривати доступ для спільноти чи для проведення спільних досліджень в мережі, а дані мають відповідати певними стандартам для кожної дисципліни для забезпечення їх інтероперабельності в світі. Останній тренд ЄС - це забезпечення відкритості даних за замовчуванням та закриття їх при необхідності, що стосується даних досліджень отриманих за державний кошт, а також забезпечення ідентифікаторів даних для їх цитування. В ЄС влітку цього року прийнята директива для країн ЄС щодо відкриття даних досліджень, а з 2021 року відкриття публікацій.
Четверте зауваження. ЄС визначає тематичні дослідницькі інфраструктури, добутку дослідницьких даних на певному обладнанні, які можуть включати і тематичні е-інфраструктури для первинної обробки дослідницьких даних тематичних спільнот, а також "горизонтальні" е-інфраструктури, що обробляють дані незалежно від тематики досліджень. Спільно, вони можуть створювати віртуальне середовище для дослідження в певній області та відповідні платформи і сервіси з обробки даних. Дані можуть бути як відкритими так і закритими, е-інфраструктури , платформи та сервіси можуть бути різного рівня технологічної готовності. ЄС будує EOSC, яка є інфраструктура відкритих даних та сервісів тільки 8-9 го рівня технологічної готовності, які інтероперабельні з вимогами EOSC. Системи управління, організації оцінювання та фінансування відрізняються у цих трьох видів інфраструктур: обладнання, цифрових інфраструктур і їх вершину EOSC - інфраструктури даних.
П'яте зауваження стосується прийнятим розподілом дорожньої карти дослідницьких інфраструктур на інфраструктури в окремих інститутах, інфраструктури національного рівня, інфраструктури, як національні вузли міжнародних інфраструктур, підтримка участі в міжнародних дослідницьких інфраструктурах, що знаходяться закордоном. Є також додатковий розподіл за вартістю дослідницьких інфраструктур як на етапі будівництва, так і на етапі експлуатації. І, головне, ЄС фінансував проект з стратегування та розробки дорожніх карт дослідницьких інфраструктур на національному рівні, що узгоджуються з Європейською стратегією.
Рекомендації з розробки політики та фінансування надані в двох документах тут: https://www.inroad.eu/policy-papers/

Група ФБ «Маніфест руху науковців та освітян»