пʼятниця, 27 жовтня 2023 р.

Мультивак VS ChatGPT. Він щось знав!

    У 1958 році Айзек Азімов написав оповідання "Всі клопоти Світу". В центрі його сюжету — суперкомп'ютер під назвою Мультивак: він знає все про кожну людину на планеті, може прогнозувати злочини та допомагає їх запобіганню. До нього можна звернутись із будь-яким питанням і він надасть відповідь. Не завжди таку, яку хоче автор запитання, проте найкращу з можливих на даний момент.
    Мені це оповідання згадалося у зв'язку з бумом чат-ботів, що працюють на GPT-3. Бог із машини: оптимальний холодний розум, що керує усіма процесами та позбавляє людину клопотів. Іноді здається, що це майбутнє не за горами, хоча спеціалісти з галузі ШІ та глибинного навчання у відповідь на подібні прогнози зазвичай просто посміхаються.
     Менше з тим, у мене завжди викликало захоплення те, як Айзек Азімов більш ніж півсторіччя тому вмів зпрогнозувати якісь досить дрібні деталі нашого сучасного побуту, намалювати досить реалістичну картину перебування людини на Місяці, цілком точно показати, як працюють математичні моделі, що враховують мільйони параметрів з певною вагою кожного з них. Зануреність та обізнаність науковця та фантаста, мрійника, мандрівника людською уявою, завжди викликають в мене якесь тепле відчуття поваги.
     Азімов не просто фантазував, все своє життя він навчався, цікавився передовою науковою думкою. І саме це дозволяло йому буквально зазирати в майбутнє — в наше сьогодення.
     Цьогоріч у лютому в Гаазі пройшла 1-ша міжнародна конференція з використання ШІ у воєнних цілях.
     «Ми хочемо переконатися, що у сфері, безпосередньо пов'язаній із життям і смертю, люди, незалежно від усіх недоліків, закладених у нашій ДНК, як і раніше, є частиною процесу прийняття рішень», — інтригуюче заявив напередодні цього заходу глава МЗС Нідердандів Вопке Хукстра.
     На конференції обговорили не лише про етичну сторону застосування дронів-убивців, а й можливість використання ШІ для аналізу рішень щодо нанесення ядерного удару.
     Оповідання "Всі клопоти світу" невелике, всього 36 хвилин. Автор радить ознайомитись з ним. І буде неймовірно вдячний, якщо ви не лише прослухаєте твір, а й допоможете його поширити. А також буде радий і відгукам щодо начитування.


вівторок, 24 жовтня 2023 р.

Стратегічні родовища України

 Стратегічні корисні копалини – ті, які мають стратегічне значення для сталого розвитку економіки та обороноздатності держави. В Україні перелік із 37 таких корисних копалин існує з 2021 року. Ринок цих копалин змінила війна Росії проти України. Вона змушує світ активніше опиратися впливу Китаю та РФ на розвиток економік, зокрема, змінювати джерела та ланцюги постачання стратегічної сировини.

       І це – шанс для нашої країни заявити про себе. Тому що українські надра містять 117 видів корисних копалин зі 120 світових. Із них 22 корисні копалини є пріоритетними для країн Євросоюзу. Їх видобуток, перероблювання та збагачення потребують іноді мільярдів доларів. Для цього потрібні іноземні інвестиції. Яких ми особливо потребуватимемо після війни, коли знадобляться гроші на відбудову. І ці самі інвестиції в майбутньому могли б стати елементом нашої безпеки.

Центр протидії корупції (ЦПК) проаналізував, яким компаніям належать спеціальні дозволи на користування стратегічними надрами. Спецдозвіл – це документ, який держава в особі Державної служби геології та надр (Держгеонадра) видає на деякий час користувачеві надр. Власником українських надр є народ. Держава користується надрами сама або віддає за гроші в користування на деякий час бізнесу, який також своїм коштом розвідує або видобуває корисні копалини.

Пропонуємо вашій увазі  розбитий на частини матеріал – огляд найцікавіших галузей, з деталізацією на найперспективнішій, зі слів наших співрозмовників, титановій. Повний перелік 121 "стратегічного" спецдозволу та інформацію щодо їх власників можна переглянути тут. Із часом будемо його доповнювати. 16 із цих спецдозволів стосуються родовищ, розташованих на окупованих Росією територіях. Ще кілька десятків – у прифронтових областях. Сукупно з усіх родовищ, стратегічних і ні, Росія в України захопила третину – 700 із понад 2160.

Починаємо публікувати з номера в номер огляд стратегічних покладів корисних копалин на території України. 

Частина перша у жовтневому номері!

понеділок, 16 жовтня 2023 р.

Стартуємо 17 жовтня! Запрошуємо на відкриття.

Завтра стартує найбільша подія осені - відкриття виставок КомунТех 2023, ДорТехЕкспо, ЄвроБудЕкспо та AQUA Ukraine! 

       Не пропустіть цей унікальний шанс дізнатися про останні інновації у спецтехніці, будівельній сфері та водному господарстві. Понад 150 учасників готові продемонструвати свої інновації на площі експозиції понад 14000 кв.м.

Заходьте та долучайтеся до цього захоплюючого досвіду!  

17-19 жовтня, МВЦ, Броварський проспект, 15,  м. Київ (ст. м. "Лівобережна").

 Реєстрація відкрита! Поспішайте, щоб стати частиною цього, направду, нерядового дійства та бути серед перших, хто дізнається про нові можливості та зустріне наших експертів та партнерів. 

Зареєструйтесь за посиланням! https://bit.ly/3PeqMVz