середа, 27 листопада 2024 р.

Науковці ФМІ НАН України презентували результати проєкту НФДУ

 20 листопада 2024 року відбувся інформаційний семінар «Розроблення методології оцінювання роботоздатності існуючих газопроводів для підвищення стійкості функціонування енергетичної системи України при транспортуванні зеленого водню», на якому науковці ФМІ НАН України (завідувач відділу Ольга Звірко та провідний науковий співробітник Григорій Никифорчин) презентували результати, отримані під час виконання проєкту № 2022.01/0099, що реалізується за фінансової підтримки Національного фонду досліджень авторським колективом ФМІ НАН України.

Основним результатом проєкту є розроблена методологія оцінювання поточного структурно-механічного стану та роботоздатності низьколегованих феритно-перлітних сталей газопроводів в умовах транспортування водню. Вона ґрунтується на проведенні комплексу досліджень, що враховують експлуатаційні умови наводнювання сталі трубопроводу, деградацію структури за опором крихкому руйнуванню за умов, наближених до транспортування водню, мікроструктурного розвитку пошкодженості та механізму руйнування на макро- та мікрорівні, а також встановлених критеріїв схильності до водневої крихкості сталей, досягнення ними критичного структурно-механічного стану та гранично допустимих мінімальних значень показників опору крихкому руйнуванню. Методологію апробовано ТОВ «ІПП-ЦЕНТР». Розробка призначена для газотранспортної інфраструктури. Впровадження методології сприятиме розвитку водневої енергетики, підвищенню стійкості функціонування енергетичної системи України та її конкурентоспроможності як постачальника послуг транспортування енергоносіїв (водню).

Учасники семінару: представники Оператора ГТС України, науковці та аспіранти з Вінниці, Києва, Івано-Франківська, Тернополя та Львова.

понеділок, 11 листопада 2024 р.

Як виявляти наземні міни

Дослідники з Національного центру фізичної акустики використовують лазерну решітку та вібраційні машини, щоб розробити швидший і ефективніший спосіб виявлення похованих об’єктів, таких як міни. На цьому зображенні предмет, закопаний у ґрунт, виглядає як червона пляма. В’ячеслав Аранчук (праворуч), головний науковий співробітник NCPA, нещодавно продемонстрував технологію на конференції в Японії. Авторство: Kevin Bain/Ole Miss Digital Imaging Services.

У всьому світі під землею закопано достатньо наземних мін, щоб двічі обігнути Землю на екваторі, але ідентифікація та видалення цих вибухівок є дорогими та трудомісткими.

В’ячеслав Аранчук, головний науковий співробітник Національного центру фізичної акустики, представив своє дослідження технології лазерних багатопроменевих вібраційних датчиків на конгресі та виставці Optica Laser , що відбулися нещодавно в Осаці, Японія. Технологія лазерного вібраційного зондування Аранчука може виявляти наземні міни в землі набагато швидше, ніж попередні методи.

 Детальніше читайте у листопадовому номері нашого видання.