Чи має право роботодавець зробити вакцинацію від COVID-19 обов’язковою для працівників?», «Що робити працівнику, якщо він не хоче щеплюватися?» – на ці й низку інших запитань відповідає експертка Марта Береза, молодший юрист ЮФ «Кушнір, Яким'як та Партнери» у інтерв’ю для онлайн-журналу The Point.
понеділок, 29 березня 2021 р.
Вакцинація працівників від COVID-19. Примусова чи добровільна?
Чи має право роботодавець зробити вакцинацію від COVID-19 обов’язковою для працівників?», «Що робити працівнику, якщо він не хоче щеплюватися?» – на ці й низку інших запитань відповідає експертка Марта Береза, молодший юрист ЮФ «Кушнір, Яким'як та Партнери» у інтерв’ю для онлайн-журналу The Point.
пʼятниця, 26 березня 2021 р.
А ВИ ГОТОВІ ПРИЄДНАТИСЯ ДО ГОДИНИ ЗЕМЛІ 2021?
ГОДИНА ЗЕМЛІ 2021 в Україні присвячена віковим лісам! Майже недоторканим територіям переважно в Карпатах і на Поліссі, які є головними прихистками для червонокнижних видів тварин і рослин.
Підтримайте дії державних установ і підприємств задля збереження українських старовікових лісів.
ХОЧЕШ ВІДЗНАЧИТИ ГОДИНУ ЗЕМЛІ 2021,
ДОЛУЧИТИ СВОЮ РОДИНУ, ДРУЗІВ ТА ОДНОДУМЦІВ?
Година Землі завжди відбувалася завдяки енергії людей. І навіть за умов глобального локдауну, кожен з нас може мати вплив – зі своєї домівки та онлайн. Де б ми не були, ми можемо присвятити цю годину планеті та нашому майбутньому.
Дізнайтеся про ідеї, як цікаво та з користю провести
https://wwf.ua/earth-hour/earth-hour-home/
вівторок, 16 березня 2021 р.
День Землі. 20 березня 2021 року, субота
Світовій спільноті необхідно радикально прискорити свій перехід до низьковуглецевої енергетичної системи, і вона повинна була почати цей процес значно раніше.
Одним з джерел які суттєво збережуть надра Землі від бездумного їх знищення й, окрім того, запобігатимуть зростанню викидів парникових газів в атмосферу є використання енергії Сонця.
Потенціал сонячної енергії, що надходить на Землю в 5000 разів більший від потенціалу вітрової енергії, і в 1500 разів – гідроенергії. При цьому, прийнято, що без шкоди для екології навколишнього середовища може бути використано 1,5% всієї падаючої на Землю сонячної енергії.
Відомо, що потужність сонячної радіації на поверхні Землі становить 1,75*1017 Вт, що еквівалентно 5,4*1024 Дж енергії в рік. Це в 10 разів перевищує загальносвітові запаси органічного палива, які оцінюються в 6,9* 1023 Дж, або в 1000 разів перевищує прогнозоване до кінця століття загальносвітове енергоспоживання, рівне 15,3*1020 Дж. Отже, використання навіть 0,1% сумарного енергетичного потенціалу сонячної радіації дозволить повністю задовольнити енергетичні потреби людства до кінця XXI століття.
Більше – не завжди краще. Але іноді це правило все ж працює. Більша частина сонячної енергетики ще п'ять-десять років складалася або з невеликих сонячних батарей на дахах, або з невеликої кількості «сонячних ферм» з потужністю до сотні мегават. Однак поступово це почало змінюватися. З появою сонячних башт та "сонячних ферм" в пустелях масштаби і амбіції проектів почали рости в міру здешевлення технологій отримання самих сонячних колекторів.
Сонячною енергетикою зацікавились крупні гравці енергетичного ринку. До того як почати мріяти про Марс Ілон Маск впроваджував масштабні проекти з акумулювання сонячної енергії. І йому це вдавалось. Та очевидно перспектива покинути планету в його баченні стала пріорітетною. Мабуть він має на це важливі причини, ну і звісно якусь невідому нам інформацію. Бо ж не covid-ом одним…
Але «нам своє робить»…
Австралійська компанія Sun Cable не тільки будує «найбільшу в світі «сонячну ферму», що складається приблизно з 15000 гектарів фотоелектричних панелей потужністю 10 ГВт, а також і «сховище акумуляторів» – акумуляторну батарею на 33 ГВт-год. Плануюється виділити значну частину цієї потужності (3ГВт) для транспортування з Північної території Австралії по високовольтної системі постійного струму (HVDC) протяжністю 4500 кілометрів через океан в Сінгапур. Якщо все піде добре, до 2027 року проект зможе забезпечувати до 20% потреб Сінгапуру в електроенергії і допоможе відмовитися від дорогого імпорту природного газу.
З огляду на те, що Сінгапур (як і більшість країн світу) підписав Паризьку угоду, а його поточні заходи по скороченню викидів вуглецю оцінюються Climate Action Tracker як «вкрай недостатні», можна припустити, що лідери країни будуть з інтересом спостерігати за тим, як проект формується.
Якщо Sun Cable дійсно зможе виконати свої обіцянки (які самі по собі можна порівняти з нинішньою потужністю офшорних вітроенергетичних установок Великобританії), це радикально змінить уявлення про те, як виробляється і споживається енергія в усьому світі. Звичайно, це також радикально знизить викиди. Практично і наочно демонструючи, що майбутнє за низьковуглецевими технологіями, такі проекти, як Sun Cable, можуть остаточно покласти край старому підходу щодо економіки розвинутих країн, а також суттєво вплинуть на зміну клімату на планеті.
в різних кліматичних зонах читайте у
квітневому номері нашого видання
вівторок, 9 березня 2021 р.
Михайло Кравчук – невідомий геній-математик
Михайло Кравчук – геніальний математик, чиї роботи стали основою для створення першого комп'ютера.
В наш час математичні рішення Кравчука допомагають науковцям з усього світу обробляти та відновлювати зображення відеоматеріалів, розпізнавати характер пухлин та розшифровувати арабські рукописні слова.
четвер, 4 березня 2021 р.
Завжди у творчому пошуку
27 лютого 2021 року почесний директор Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка, академік НАН України Володимир Васильович Панасюк відзначив своє 95-ліття. Цими ж днями виповнюється 70 років від початку його наукової, науково-організаційної та педагогічної діяльності.
З цієї нагоди в Інституті відбулось урочисте засідання Вченої ради.
Вітальне слово виголосив директор Фізико-механічного інституту, академік НАН України Зіновій Теодорович Назарчук. Він також зачитав вітання від колег ювіляра з інших наукових установ України та вручив Володимиру Васильовичу одну з вищих нагород Академії, які присуджуються постановою Президії НАН України для відзначення найбільш успішних науковців, що забезпечують високий особистий внесок у розвиток наукових досліджень в академічних інституціях – «За підготовку наукової зміни». Ця відзнака є персональною нагородою за вагомий особистий внесок у виховання молодих наукових кадрів, заснування або розвиток провідних наукових шкіл, активну педагогічну діяльність, роботу з аспірантами і докторантами, дієву участь у заходах з інтеграції науки і освіти, поєднання навчального процесу з науково-дослідною роботою.
Від імені наукової спільноти Інституту академіка привітала Людмила Франкевич.
З короткою доповіддю про внесок Володимира Васильовича Панасюка у розвиток фізико-хімічної механіки матеріалів виступив член-кореспондент НАН України, завідувач відділу міцності матеріалів і конструкцій у водневовмісних середовищах, професор Ігор Миколайович Дмитрах.
На завершення В.В.Панасюк щиро подякував присутнім за вітання і закликав науковців Фізико-механічного інституту не зупинятися на досягнутому і примножувати вклад колективу у розвиток як вітчизняної, так і світової науки.
вівторок, 2 березня 2021 р.
Всесвітній день Землі
В 2021 році Всесвітній день Землі припадає на 20 березня.
Наша планета Земля - наш рідний дім, в якому створені для нас особливі сприятливі умови, що сприяють нашому існуванню і життєдіяльності, що відкривають для нас досталь можливостей й достатній простір для їх реалізації. Далеко не кожна планета наділена таким унікальним потенціалом і розташована в таких унікальних умовах, які дозволили б такий бурхливий розквіт життя і її форм на такому, здавалося б обмеженому просторі у всесвіті. А адже вона така одна у всьому всесвіті.
Теоретики звичайно ж допускають, що десь у надрах інших систем і галактик може бути ще щось подібне, будують найпотужніші телескопи, запускають в космос всілякі дослідні апарати, намагаючись знайти хоча б віддалену подібність такого унікального поєднання в просторі, яке представляє наша матінка Земля. На те вони і теоретики, а на практиці наш будинок сам вже давно має потребу в тому, щоб ми звернули на нього нашу пильну увагу, так як нам схоже за дуже короткий час вдалося неабияк призабути про це. Ми стали нещадно використовувати її ресурси, витрачати і споживати, розоряти і нехтувати, порушуючи порядок у своєму власному домі, виснажуючи його і не даючи йому часу для поповнення своїх власних сил.
Так буде не завжди. Наші суїцидальні настрої коли-небудь припиняться. Суспільний настрій потрібно і можна міняти. Це доводять багато подій, які виникають іноді зовсім спонтанно, але мають позитивний настрій і добру волю. Одна з подібних подій, за даними проекту DilovaMova.com, сталася на початку 70-х років минулого сторіччя. Це була акція, котра пройшла 22-го квітня 1970-го року і була організована відомим американським активістом і політиком, сенатором Конгресу Сполучених Штатів Америки Гейлордом Нельсоном і групою студентів Гарвардського університету під керівництвом Денніса Хайеса. Метою цієї акції було привернення уваги широкої громадськості до крихкості екосистеми нашої планети. Акція мала несподіваний успіх на хвилі численних студентських рухів тих років, переросла в щорічну популярну подію і поширилася по всій Землі. У багатьох країнах вона стала відзначатися в день весняного рівнодення, який в залежності від календаря випадає на 20-е або 21-е березня.
У 1988-му році Всесвітній день Землі дійшов і до нас. Це популярне міжнародне свято стало гарною відправною точкою, на хвилі якої у багатьох країнах стали прийматися відповідні закони і державні акти, котрі безпосередньо стосуються вирішенню екологічних проблем та охорони навколишнього середовища. Надалі до Дня Землі була приурочена ще одна щорічна подія - голос Дзвонів Миру, який вперше був встановлений в Нью-Йорку, в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй у 1954-му році. «Хай живе загальний мир у всьому світі», засвідчує напис на ціх дзвонах, відлитих із зібраних монет, які пожертвувані дітьми з усіх континентів нашої планети і нагородних знаків - почесних орденів і медалей багатьох країн світу. Дзвін став своєрідним символом нашої глобальної солідарності і став встановлюватися в багатьох великих містах і країнах по всій Землі.
Ми всі відповідальні за мир і гармонію, без якої життя на нашій планеті знаходиться під великим питанням. Добра воля і добрий дух в силах зупинити всякий наш помилковий напрямок і не будемо забувати про це. Будемо використовувати цю можливість, щоб зберегти перспективу життя!
З Днем Землі! Долучайтесь!