четвер, 23 червня 2022 р.

Залізо в природі. Користь чи шкода?

 Залізо використовується в усьому світі в комерційних цілях і виробляється в обсязі 500 мільйонів тонн на рік. Близько 300 мільйонів тонн переробляється. Основна причина полягає в тому, що залізо застосовне в більшій кількості областей, ніж будь-який інший метал. Сплави зменшують корозійність металу. Виробники сталі додають різну кількість вуглецю. Залізні сплави з часом переробляються на контейнери, автомобілі, пральні машини, мости, будівлі і навіть невеликі джерела. Сполуки заліза застосовуються як пігменти у виробництві скла та електронної пошти, або переробляються на фармацевтику, хімікати, добрива заліза чи пестициди.

     

 Залізо є харчовою потребою для більшості організмів і відіграє важливу роль у природних процесах у бінарній та третинній формі. Окиснене третинне залізо не може використовуватися організмами вільно, за винятком дуже низьких значень pH. Тим не менш, залізо зазвичай зустрічається в цій, як правило, нерозчинній у воді формі. 

      

Загальна кількість заліза в організмі людини становить приблизно 4 г, з яких 70% міститься в червоних барвниках крові. Залізо є необхідною дієтою для людини, як і для багатьох інших організмів. Чоловікам потрібно приблизно 7 мг заліза на добу, тоді як жінкам потрібно 11 мг. Різниця визначається менструальними циклами. Коли люди харчуються нормально, ці кількості можна отримати швидко. Організм засвоює приблизно 25% всього заліза, що міститься в їжі. Якщо у людини дефіцит заліза, споживання заліза в кормах можна збільшити за допомогою таблеток вітаміну С, оскільки цей вітамін відновлює третинне залізо до бінарного. Фосфати і фітати зменшують кількість бінарного заліза.

 Детальніше про роль заліза, його користь і шкоду читайте у наступному номері нашого видання "ІННОВАЦІЙНІ технології&обладнання".