середа, 13 грудня 2023 р.

Як купити та встановити eSim від Vodafone та Lifecell – інструкція

Пояснюємо, де швидко придбати та як активувати додатковий номер без фізичної Sim-карти
      Для абонентів
Київстар, які через проблеми з мобільним зв'язком мають потребу в додатковому номері, є опція встановлення eSim. Для багатьох моделей телефонів це дає можливість користуватися мобільними послугами ще одного оператора, не виймаючи основну фізичну Sim-карту.
     Liga.Tech підготувала інструкцію, як купити новий номер на eSim в операторів Vodafone та Lifecell.
      Де придбати eSIM для Vodafone
у застосунку My Vodafone
в інтернет-магазині Vodafone
у магазинах Vodafone
у застосунку Monobank
через термінали самообслуговування City24

     Для клієнтів передплати доступна нова картка eSIM з одним з попередньо встановлених тарифів. Перший пакет послуг на 4 тижні включений у вартість. Надалі тариф можна замінити на будь-який, доступний до підключення.

      Для клієнтів контракту: придбайте картку eSIM для заміни, оберіть доступний для підключення тариф і зверніться в магазин Vodafone з оригіналом паспорта, ID-картки або з відображенням ID-картки та РНОКПП (Реєстраційний номер облікової картки платника податків) у застосунку "Дія".

    Для корпоративних клієнтів: придбайте картку eSIM для заміни, оберіть доступний для підключення тариф і зверніться до магазину Vodafone (з паспортом та довіреністю) або до вашого менеджера з обслуговування.

    Перевірити, чи підтримує ваш пристрій цифрову Sim-карту, можна на цій сторінці. Встановити eSIM у смарт-годинники наразі неможливо.

Як встановити eSim для Vodafone

Коли ви купуєте eSIM в інтернет-магазині Vodafone, картка надійде вам на електронну пошту у форматі ваучера. Якщо ви не отримали лист з ваучером у вказаний термін, перевірте папку "Спам".

У випадку проблем з підключенням eSIM, переконайтесь, що при підключенні ви дотримувалися інструкції і пристрій був підключений до Wi-Fi або іншої інтернет-мережі.

1. Завантажте стартовий пакет eSIM у пристрій за допомогою QR-коду, який ви отримаєте на електронну адресу.
2. Після підключення eSIM наберіть 111 або 0 800 400 111. Ваш номер і тариф активуються. Потім дочекайтеся голосового привітання і завершіть дзвінок.
Для активації номера в роумінгу наберіть безплатний номер +380 500 400 111.
3. Дочекайтеся SMS про активацію номера та підключення пакета послуг на місяць в обраному тарифі.

Як купити eSim від Lifecell

у застосунку Lifecell в Google Store або App Store
На сайті Lifecell (через ажіотаж наразі на сайті спостерігаються технічні проблеми. – Авт)
у магазинах Lifecell.
у застосунку Monobank.Перевірити, чи підтримує ваш пристрій цифрову Sim-карту, можна на цій сторінці. Встановити eSIM у смарт-годинники наразі неможливо.

Віртуальні сім-карти продають й в інших інтернет-магазинах, як звичайні стартові пакети.

Перевірити, чи підтримує ваш пристрій цифрову Sim-карту, можна на цій сторінці. Встановити eSIM в смарт годинники на даний момент неможливо.

Як встановити eSim від Lifecell
В налаштуваннях смартфону зайдіть в розділ "Мобільна мережа" або "Sim-карти";
Натисніть на кнопку "Додати eSIM" чи "Менеджер eSIM".
Відскануйте QR-код з ваучера, отриманого після купівлі eSIM.
Оберіть один з доступних тарифів для підключення.
Дочекайтеся сповіщення оператора про підключення нового номера.

Як купити eSim через Monobank
    Якщо ви маєте застосунок Monobank, натисніть кнопку "Ще" у нижньому правому куті, далі оберіть "Мобільний звʼязок", "Купити SIM-картку" та оберіть оператора. Застосунок пропонує lifecell та Vodafone.
     Зважайте на те, що eSim можуть бути відсутні в обраного оператора. Також потрібно перевірити наявність самої функції eSim у вашому смартфоні.

Ольга Ліцкевич  журналістка LIGA.Tech: історії, наука, бізнес

https://tech.liga.net/ua/technology/article/yak-kupyty-ta-vstanovyty-esim-vid-vodafone-ta-lifecell-instruktsiia

Залишки відпусток: які згорять у новорічну ніч?

 

     Є такі працівники, які не ходять у відпустки роками. Багато з них вважають, що невикористані ними дні відпочинку не пропадають, а накопичуються. А отже, їх можна використати згодом. Проте це не зовсім так. Пропонуємо сьогодні ще раз пригадати, які з відпусток згорають у новорічну ніч, а які ще можна буде використати у 2024 році.

 Вид відпустки


Особливості надання

Відпустки, що накопичуються (переносяться на наступний рік)

1. Щорічні відпустки

(ст. 4, 6 — 8 Закону про відпустки):

— основна відпустка;

— додаткова відпустка за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці;

— додаткова відпустка за особливий характер праці (у тому числі за ненормований робочий день);

— інші додаткові відпустки, передбачені законодавством (у тому числі додаткові відпустки за стаж держслужбовців та посадових осіб місцевого самоврядування)

Щорічні відпустки (основну і додаткові) надають за робочий рік. При цьому право на додаткову відпустку за стаж у держслужбовців і посадових осіб місцевого самоврядування виникає після досягнення відповідного стажу служби.

Строк давності, після якого працівник втрачає право на ці відпустки, законодавством не передбачений. Працівник має право їх використати в подальших роках.

Усі дні зазначених відпусток, не використані працівником за попередні робочі роки, вносять до графіка відпусток на 2024 рік*. При цьому доцільно надавати працівникові спочатку невикористану щорічну відпустку за попередній рік, а потім за наступний (див. лист Мінсоцполітики від 24.12.2013 № 152/13/82-13).

Нагадаємо, що у мирний час заборонено не надавати щорічні відпустки (ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки):

  • повної тривалості протягом 2 років підряд;
  • протягом робочого року особам віком до 18 років і працівникам, які мають право на «шкідливі» та «особливі» додаткові відпустки.

Порушення цієї вимоги може обернутися для роботодавця штрафними санкціями. Проте це зовсім не означає, що після закінчення зазначених строків працівник втрачає право на щорічну відпустку.

Водночас не забувайте про такі нюанси.

Нюанс 1. У період дії воєнного стану:

  • роботодавець має право відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки (ч. 1 ст. 12 Закону № 2136**);
  • ч. 5 ст. 80 КЗпП та ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки не діє. А отже, роботодавцю штрафні санкції не загрожують.

Нюанс 2. У 2024 році щорічні відпустки, на які працівник державного органу набув право за останній відпрацьований робочий рік, мають бути використані таким працівником до кінця 2024 року (ст. 33 Закону про Державний бюджет на 2024 рік***).

У разі невикористання таких відпусток працівнику в межах затверджених видатків на оплату праці відповідного державного органу має бути виплачено грошову компенсацію за всі дні невикористаної відпустки, на які він набув право за останній відпрацьований робочий рік.

* Див. статтю «Графік відпусток — 2024: що врахувати при заповненні» // «Оплата праці», 2023, № 23.

** Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

*** Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX.

2. Соціальна додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 Закону про відпустки)

Ця відпустка «прив’язана» до календарного року і залежить від віку дитини.

Зверніть увагу: працівник має право на цю відпустку в тому числі за той календарний рік, в якому:

  • дитина досягла відповідного граничного віку;
  • у працівника немає відпрацьованих днів (починаючи з 2021 року). Наприклад, працівниця, яка має двох дітей та перебувала весь 2023 рік у відпустці для догляду до 3 років, має право на соцвідпустку за цей рік.

Строку давності, після закінчення якого працівник втрачає право на цю відпустку, немає (лист Мінсоцполітики від 05.08.2016 № 435/13/116-16). Працівник, який не скористався «дитячою» відпусткою за 2023 рік, має право використати її у 2024 році. При цьому з початком 2024 року в нього знову виникає право на «дитячу» відпустку (звісно, при дотриманні необхідних умов)*

* Вам можуть бути цікавими статті «Соцвідпустка на дітей: життєві ситуації та перспективи змін» // «Оплата праці», 2022, № 4; «Додаткова соцвідпустка на дітей: чи надавати протягом навчального року?» // «Оплата праці», 2023, № 21; «Дитячі відпустки»» // «Податки & бухоблік», 2023, № 38.

Відпустки, що використовуються разово в межах визначеного періоду

(невикористана частина переноситься на наступний рік)

Відпустка без збереження зарплати для ВПО та тих, хто за кордоном

(ч. 4 ст. 12 Закону № 2136*)

Право на таку відпустку мають внутрішньо переміщені особи та особи, які виїхали за кордон.

Зверніть увагу! Відпустка без збереження зарплати для ВПО надається:

  • в обов’язковому порядку (згода роботодавця не потрібна)**;
  • виключно протягом дії воєнного стану (!).

Тривалість відпустки — не більше 90 календарних днів.

Тому якщо протягом 2023 року працівник, який має право на отримання відпустки без збереження зарплати для ВПО:

— ще НЕ використав всі дозволені 90 календарних днів такої відпустки, він (при дотриманні певних умов) має право скористатися залишком такої відпустки, доки триває воєнний стан (на сьогодні — до 14.02.2024);

— використав усі дозволені 90 календарних днів відпустки, то отримати ще раз 90 календарних днів відпочинку за ч. 4 ст. 12 Закону № 2136 або якусь їх частину у 2024 році він вже не зможе***.

Тобто дні відпустки без збереження зарплати для ВПО не накопичуються у працівника, а поступово використовуються протягом дії воєнного стану

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

** Більше подробиць у статті «Відпустка за свій рахунок: яку зараз краще обрати?» // «Оплата праці», 2023, № 11.

*** Що робити в такому випадку, читайте у статті «Закінчилися 90 днів безоплатної відпустки: що робити далі?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 87.

Відпустки, що «згорають» (НЕ переносяться на наступний рік)

1. Додаткова відпустка у зв’язку з навчанням

(ст. 13 — 151 Закону про відпустки)

Навчальну відпустку надають працівникові за основним місцем роботи чітко в період, визначений навчальним закладом. Відмовити в наданні цієї відпустки у зв’язку з виробничою необхідністю роботодавець не має права.

Навчальна відпустка не належить до щорічних відпусток. Тому якщо працівник не скористався своїм правом на таку відпустку у відповідний період (визначений навчальним закладом), то на інший період вона не переноситься

2. Додаткова відпустка окремим категоріям громадян та постраждалим учасникам Революції Гідності

(ст. 162 Закону про відпустки)

Цю відпустку надають за календарний рік учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом № 3551*, та деяким іншим особам.

Тривалість відпустки — 14 календарних днів.

«Бойова» відпустка не належить до щорічних відпусток, а отже, невикористані дні такої відпустки на наступні роки не переноситься.

Нюанс. Якщо «бойова» відпустка почалася у 2023 році, а закінчилася у 2024-му, то вважається, що відпустка працівникові надана за 2023 рік

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 № 3551-XII.

3. «Чорнобильська» відпустка

(п. 22 ст. 20, п. 1 ст. 21 Закону № 796*)

Таку додаткову відпустку надають працівникам, віднесеним до 1 і 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Ця відпустка «розрахована» на календарний рік і не належить до щорічних відпусток. Тому дні відпустки, не використані працівником у 2023 році, «згорають» і на 2024 рік не переносяться.

Тривалість відпустки — 16 календарних днів.

Так само, як і «бойову» відпустку, «чорнобильську» відпустку вважають наданою за той календарний рік, на який припадає її початок

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 № 796-XII.

4. Відпустка без збереження зарплати

(ст. 25, 26 Закону про відпустки)

Цю відпустку надають:

— за бажанням працівника в обов’язковому порядку за наявності певного статусу або обставин, викладених у ст. 25 Закону про відпустки;

— за згодою сторін — за сімейними обставинами та іншими причинами (ст. 26 Закону про відпустки).

Кількість днів відпустки без збереження зарплати виділена на календарний рік або прив’язана до певної події. Якщо працівник не скористався належними йому днями відпустки «за свій рахунок» у 2023 році, то невикористані дні цієї відпустки на 2024 рік не переносяться.

Важливо! Примусово відправляти працівників у відпустки «за свій рахунок» не можна!

 Дар’я Кравченко експертка з питань оплати праці журналу "Оплата праці"

https://buhgalter.com.ua/

понеділок, 11 грудня 2023 р.

Наші співчуття родині і колегам!

      Колектив Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України глибоко сумує з приводу відходу з життя член-кореспондента НАН України, доктора технічних наук, професора, головного наукового співробітника відділу корозії та протикорозійного захисту Інституту Василя Івановича Похмурського.
     Василь Іванович був високоосвіченою, багатогранною, інтелігентною людиною, зразком самовідданого служіння науці та освіті, одним із фундаторів Інституту.
     Професор Похмурський – відомий вчений в галузі матеріалознавства, фізико-хімічної механіки матеріалів та захисту металів від корозії, доктор технічних наук (1972 р.), професор (1973 р.), член-кореспондент НАН України (1990 р.), Заслужений діяч науки і техніки України (1998 р.). Він зробив знач­ний внесок у розвиток теорії корозійно-ме­ха­нічного руйнування металів і спла­вів, досліджен­ня впливу різних аґре­сив­них середовищ, на структуру та властивості металів та створення унікальної експериментальної бази для вивчення впливу масштабного і частотного ефекту на опір корозійній втомі конструкційних матеріалів.
     В.І. Похмурський з 1987 р. – перший заступник голови Республіканської міжвідомчої науково-технічної ради з проблем корозії та протикорозій­ного захис­ту металів при Президії НАН України. Він засновник (1992 р.) і президент Української асоціації корозіоністів, член ради Західного наукового центру НАН і МОН України (заступник голови – 1999–2006 рр.), член Міжнародної корозійної ради (ІСС), Європейської корозійної федерації (EFC), Міжнародного електрохімічного товариства (IES), Європейського товариства з цілісності конструкцій (ESIS), Американського товариства інженерів (NACЕ), дійсний член Наукового товариства ім. Шевченка.
     Колектив Інституту висловлює щирі співчуття рідним і близьким Василя Івановича. Поділяє невтішне горе й біль непоправної втрати. Світла пам'ять про Василя Івановича Похмурського, талановитого керівника, науковця, добру і чуйну людину залишиться у серцях тих, хто знав його особисто!

10.12.2023 р.