четвер, 24 жовтня 2024 р.

Той, хто побачив початок Всесвіту

 19 серпня 1968 р. у містечку Боулдер, Колорадо від поширеної  хронічної хвороби печінки помер американський фізик-теоретик і космолог українського походження Джордж Гамов (George Gamow). Утім, і донині він домінує над університетським містечком – сьогодні нове покоління вчених і студентів служить науці в Космічному центрі “George Gamow Tawer” (“Вежа Георгія Гамова”), збудованому на території Колорадського університету.

Він спалахнув сліпуче і занадто рано, а згорів у 64 роки – теж занадто рано... Тим не менше, у 24 роки Джордж Гамов виконав роботу майже нобелівського рівня – за допомогою квантової теорії пояснив альфа-розпад (пов’язаний з випусканням двох протонів і двох нейтронів), отримавши гарні кількісні підтвердження ідеї тунельного ефекту і тим самим показавши: елементарні частки – навіть з невеликою енергією – здатні залишати ядро. У 26 років Георгія Гамова колеги визнали провідним фахівцем у галузі ядерної фізики, а в 28 років він став членом-кореспондентом Академії наук СРСР, наймолодшим за всю історію її існування.

Світове визнання наш земляк родом із Одеси здобув за розробку теорії “Гарячого Всесвіту”, іменовану на Заході теорією “Big Bang” (“Теорія Великого Вибуху”), тобто походження Всесвіту, а також – за розрахунок генетичного коду, чим відкрив самі способи передачі спадкової інформації. Тепер безцінний науковий спадок Георгія Гамова належить людству.

 А нам, українцям, що з того належить?

 Хоча б належить пам’ятати, пишатися та всіляко шанувати  нашого геніального земляка.

 Детальніше читайте у листопадовому номері нашого виданн.

Немає коментарів:

Дописати коментар