пʼятниця, 26 квітня 2019 р.

МИ ПАМ'ЯТАЄМО!

Ви чули, як плаче спустошена Прип'ять,
За скоєний гріх розіп'ята живцем,
Прип'ята до неба, щоб вічності випить,
Щоб вмити від бруду змарніле лице?
Регочуть іони малиновим дзвоном,
Вбиваючи блиск нерозкритих очей,
Ридає вночі божевільна мадонна,
Приймаючи з лона холодних дітей
В бездонність ночей.
І тихо ступає життя у полин,
І лине над світом Чорнобильський дзвін.
                                                                                                               А. Багряна
ВШАНУЙМО ПАМ’ЯТЬ ТИХ ХТО НЕ ДОЖИВ!
ПІДТРИМАЙМО ІЩЕ ЖИВИХ!

четвер, 18 квітня 2019 р.

Метали у нашому побуті. Звідкіля вони?



Ще два століття тому список використовуваних матеріалів зводився до деревини, цегли, заліза, міді, золота і срібла. Сьогодні ж різноманітність просто вражає. Наприклад, чіп у вашому смартфоні містить 60 різних елементів. Наше життя настільки залежить від цих матеріалів, що нестача лише деяких з них може відкинути  розвиток людства на десятиліття назад. Якщо ми коли-небудь зіткнемося з такою нестачею, що робитимемо.
Особлива увага громадськості була привернута до дефіциту викопних ресурсів в 2010 році, коли Китай несподівано обмежив експорт групи металів під назвою «рідкоземельні елементи». Ціни на них злетіли в п'ять разів, що спонукало компанії по усьому світу шукати резерви у своїх країнах. Це у свою чергу серйозно вплинуло на вартість багатьох пристроїв від персональних гаджетів до вітряних турбін. Слід зазначити, що використання деяких металів вже скоро може стати критичним. Наприклад, в багатьох країнах промисловість досягла межі насичення залізом і алюмінієм. Проте це стосується тільки простих металів.
Окрім Китаю великі запаси металів є у США, Південній Африці, Австралії, Конго і Канаді. "Національні потрясіння або тривала політична нестабільності в будь-якій з цих країн виробить серйозні коливання у матеріальному світі, в якому ми живемо", – відмічає Томас Гредель.
А що ж у нас в Україні?
Україна входить до числа провідних мінерально-сировинних держав світу. Поєднання різновікових (від архею до кайнозою) структурних елементів, що сформувалися внаслідок вияву всіх властивих становленню земної кори процесів, обумовило широкий діапазон корисних копалин, що складають мінерально-сировинну базу країни.
Україна, яка займає всього близько 0,4% земної суші і де проживає близько 0,8% населення планети, має в своїх надрах понад 5% мінерально-сировинного потенціалу світу.
В Україні розвідано понад 20 тис. родовищ та проявів понад 111 видів корисних копалин. З них понад 7800 родовищ і понад 100 видів корисних копалин мають промислове значення і враховуються Державним балансом запасів. Найбільше економічне значення мають кам’яне вугілля, нафта і газ, залізні і марганцеві руди, мідь,самородна сірка, кам’яна і калійна солі, нерудні будівельні матеріали, мінеральні води і т.д. Їх родовища знаходяться у різних геологічних регіонах України. За розвіданими запасами деяких корисних копалин Україна випереджає РФ, США, Великобританію, Францію, ФРН, Канаду та інші країни. Зокрема, за запасами і видобутком залізних, марганцевих, титано-цирконієвих руд, багатьох видів неметалічної сировини Україна займає провідне місце серед країн СНД, Європи і світу.
Мабуть тому стільки бажаючих «освоїти» наші землі…
 


Детальніше про запаси корисних копалин нашої
Батьківщини читайте у наступних номерах нашого видання