вівторок, 18 червня 2024 р.

Голос із-зі меж Всесвіту

 47-річний зонд NASA Voyager-1 повністю відновив працездатність та знову передає дані на Землю. Після семи місяців технічних труднощів та втрати зв'язку з базою: з листопада 2023 року на Землю приходили нечитабельні дані.

Ремонт зв'язку відбувався в два етапи: у квітні команда NASA змогла відновити роботу двох (з чотирьох) приладів передачі даних – проблема опинилася в пошкодженій пам'яті в комп'ютері системи польотних даних (FDS) апарату. Як передає NASA, тепер усі чотири прилади "Вояджера" знову надсилають дані, які можна зчитувати.

Важливо пам’ятати, чим далі віддаляється від Землі цей зонд, тим корисніші для науки дані він надсилає, а Voyager-1 – це найдальший від Землі рукотворний об'єкт із яким є зв'язок.

На даний момент зонд віддалився від нашої планети на відстань понад 24 мільярди кілометрів.  

Відео "старе" і зроблено до 45-річчя, але дає уявлення про масштаби проекту.

пʼятниця, 14 червня 2024 р.

Удостоєний бути в Залі національної слави США

 В далекому довоєнному квітні 1931 року  у Жовкві на Львівщині народився американський винахідник, завдяки винаходам якого з'явився жорсткий диск та персональні комп'ютери — Любомир Романків. Цьогоріч йому виповнюється 93 роки. Романків активний діяч української діаспори в США, а також один з тих, завдяки кому на початку 1990-х років в Україні було відроджено Пласт.

Працюючи в Дослідному центрі корпорації ІВМ (Нью-Йорк), зокрема як директор відділу електрохімічної технології й магнетизму, він здійснив 180 винаходів, 65 з яких запатентовано. Найважливі з них – створення індуктивних і магніторезистивних мікроголовок для записування/зчитування інформації на жорстких дисках комп'ютерів. Саме завдяки цьому Стів Джобс та Білл Гейтс здійснили свої революційні за значенням винаходи.

Любомир Романків гідно пошанований в США за свої досягнення, має низку нагород: медаль Перкіна – найвищу відзнаку Товариства хімічної промисловості США (1993), медаль Вітторіо де Нора від Електрохімічного товариства США (1994), звання "Винахідник Року" 2000 та 2001 рр. за версією Асоціації прав інтелектуальної власності Східного Нью-Йорку, також 13 нагород за видатні винаходи та внесок від IBM і 25 нагород за винаходи та досягнення. Занесений до престижних видань «Хто є хто в науковому світі» та в «Хто є хто в Америці».

У березні 2012 року Любомир Романків введений до Зали національної слави США, і є там одним з десяти винахідників (разом зі Стівом Джобсом) та другим вихідцем з України (разом з киянином Ігорем Сікорським).

Американська історія та політика / American History & Politics

четвер, 13 червня 2024 р.

З днем народження НТШ!


4 червня 1874 року у Львові відбулися перші збори Товариства імені Т. Г. Шевченка

В цей день відбулися перші загальні збори новоствореної організації, яка складалася з трьох секцій: історично-філософської, філологічної та природничо-математично-лікарської.

По суті, це безпрецедентна організація, яка дотримувалася ідей Шевченка щодо служіння Україні та назвалася його ім’ям. Перший етап її роботи був пов’язаний більше з розбудовою видавничо-літературної діяльності, тоді як другий, що розпочався з прийняттям статуту у 1892 році, перетворив її на багатопрофільну академію наук.

Товариство популяризувало українську мову, розбудовувало систему українознавчих знань у сфері історії, мови, етнографії, фольклористики та інших дисциплін.

понеділок, 3 червня 2024 р.

Промисловий форум завершено! До зустрічі на ЕНЕРГЕТИЧНОМУ!

 Виставки — це важливий «інструмент» відновлення та розвитку бізнесу, особливо сьогодні коли руйнуються промислові ланцюги, що налаштовувались роками. Підтримувати економіку України, забезпечувати людям роботу та мотивувати до розвитку і безперечно, спільно працювати на перемогу — ось що важливо у проведенні виставок саме зараз. Під час війни ЗСУ захищають нас на полі бою, а бізнеси та підприємства захищають економіку – другу найважливішу складову для підтримки та розвитку України. Ці виставки не тільки створюють можливості для бізнесу, але і є справжнім доказом нашої здатності до співпраці та об’єднання у важкі часи. Через спільні зусилля фахівців та бізнесменів на виставкових майданчиках, ми рухаємося вперед до перемог в усіх боях на всіх фронтах.

XXIІ МІЖНАРОДНИЙ ПРОМИСЛОВИЙ ФОРУМ — це завжди очікувана та визначна подія, що привертає увагу провідних промислових компаній та експертів. Цього року, незважаючи на війну, Промисловому Форуму вдалося зібрати провідних гравців українського машинобудівного ринку, що представили інноваційне обладнання та технології українських та іноземних виробників. Сьогодні, Промфорум дав зрозуміти не лише українцям, а також нашим закордонним партнерам, що ми не просто працюємо, а покращуємо, розвиваємо, модернізуємо та адаптуємо технології під умови воєнного часу. Разом ми сила, яка здатна успішно взаємодіяти, досягати угод та долати виклики сучасності. Особливо приємно, що на Проморумі були підписані угоди про продаж сучасного обладнання, яке прямо з виставки поїхало до своїх нових власників. А учасники і відвідувачі повернулись додому з новими ідеями, партнерами, замовленнями та вірою, що все буде добре.Міжнародний Промисловий Форум 2024 успішно завершено, але енергія, яку ми відчули протягом цих трьох днів, залишила незабутній слід у нашій пам’яті.

Щиро дякуємо усім, хто мав можливість відвідав наш стенд на XXIІ Міжнародному промисловому форумі, що зібрав провідні компанії та фахівців з різних галузей промисловості. Цьогорічний форум був дійсно особливим і не схожим на попередні заходи. А все завдяки учасникам, які не зважаючи ні на що, все ж приїхали з різних куточків України.

Вперше на Промисловому форумі була присутня потужна виставка готових до впровадження розробок науковців НАН України! Сподіваємось це перетвориться у традицію.

Обмін досвідом, новими ідеями й перспективними проектами навіть у такий складний час, формує абсолютно нову велику спільноту. Разом ми впевнено створюємо нове майбутнє й розбудовуємо дружні стосунки, що базуються на взаємній підтримці та безперечній довірі. Ми, учасники цього масштабного проєкту, вдячні організаторам заходу за сміливість все ж провести виставку у, нехай не зовсім стандартному для нас усіх, але безпечному режимі. Дякуємо за вашу сміливість та віру в український бізнес. Сподіваємось, що коли ми зустрінемося знову, повітряні тривоги, які супроводжували нас протягом цього форуму, будуть уже минулим. Окрема вдячність та подяка Збройним Силам України за їх неоціненний внесок. Усі ми дуже цінуємо, що стоїте на сторожі нашої безпеки. Повертаючись додому, ми наповнені глибокою впевненістю в силу українського народу, який гідно тримає оборону на усіх позиціях, у тому числі й вітчизняний бізнес: не здається незалежно від умов, не припиняє інвестувати в основні засоби економічного розвитку, навіть в той час, коли ворог інвестує у руйнування.

Україна – понад усе! Друзі, підсумовуючи вищесказане, бажаємо, щоб наша наступна (і обов’язково спокійна) зустріч була сповнена лише позитивом та новими досягненнями. Нехай наші шляхи перетнуться знову й знову, надихаючи один одного та ведучи до спільного процвітання у своїй вільній та успішній Україні.

 До зустрічі восени на XXI МІЖНАРОДНОМУ ЕНЕРГЕТИЧНОМУ БІЗНЕС‑ФОРУМІ «5Е»!