пʼятниця, 27 травня 2022 р.

Дилема Юргена Габермаса

Нещодавно філософська спільнота була збурена роздумами відомого німецького філософа Юрґена Габермаса про Україну.

28 квітня газета Süddeutsche Zeitung надрукувала op-ed (думку експерта, яка може не збігатися з редакційною політикою) Юргена Габермаса, одного з найвидатніших, якщо не найбільш авторитетного, філософів сучасності, під назвою "ВІЙНА І ОБУРЕННЯ". Габермас вважає, що головною "дилемою сучасного світу" є ПОРАЗКА РОСІЇ В УКРАЇНІ ЧИ ЯДЕРНА ВІЙНА. Це "дилема, яка змушує Захід без ризику зважувати альтернативи в просторі між двома бідами – поразкою в Україні чи переростанням обмеженого конфлікту в Третю світову війну".

Сьогодні питання буття з новою наполегливістю постало перед нами і перед філософією – питання про прояснення того нового досвіду, який здатний об'єднати комунікацію спільнот у спільний мирний світ їх незалежних, самостійних форм життя. Віримо, що разом з успішним для нас завершенням війни з путінською росією у нас і людства з'явиться цей багатовимірний досвід, який дозволить нам адекватно вирішити дилему, сформульовану в дописі Юргена Габермаса. 

Ю́рґен Га́бермас (нім. Jürgen Habermas; 18 червня 1929) — німецький філософ і соціолог, представник нової генерації «франкфуртської школи». Відомий роботами із соціальної філософії, що стосуються комунікативної діїдискурсу та раціональності, що стали новою основою для критичної теорії. Для Габермаса основою суспільства є комунікативні інтеракції, в яких висуваються та відкидаються раціональні аргументи.

Після повномасштабного вторгнення Росії в України у 2022 році і підтримці Заходу України він критикує сучасну німецьку політику, відхід від повоєнного менталітету Німеччини, а також за прагнення "відродити патріотизм". 

Габермаса турбує ідея нації. На думку філософа, під загрозою зараз перебуває "режим діалогу та підтримання миру в німецькій політиці". Криза ця носить міжпоколіннєвий характер, вона розвивається між молодими людьми, що забули історію, і старими, що пережили війну. "Між тими, хто зі співчуттям сприймає точку зору нації, що бореться за свою свободу, свої права і своє життя, і тими, хто витягнув інший урок з досвіду холодної війни та розвинув інший менталітет".

Головна загроза за Габермасом, таким чином, полягає в ідеї нації, яка зараз активно відроджується в Україні, і яку німці подолали ( Germany, Süddeutsche de GmbH, Munich. War and Indignation. Süddeutsche.de (англ.). Процитовано 3 травня 2022.)

Директор Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України член-кореспондент НАН України Анатолій Єрмоленко відповідає йому на шпальтах німецького часопису «Frankfurter Allgemeine».  Анатолій Єрмоленко особливо пов'язаний з філософією Юрґена Габермаса. Саме він був одним з перших перекладачів комунікативної практичної філософії на українську і російську мови, воротами цієї філософії на пострадянському просторі. Тому ця відповідь – це не просто дискусія двох філософів. Вона має важливе символічне значення.

Посилання на оригінал статті німецькою: https://www.faz.net/.../der-ukrainische-philosoph...

Посилання на переклад статті на сайті Інституту: https://filosof.com.ua/.../dxm3d5j991-sprotiv-zamst..., а наші розмірковування на цю тему у червневому номері нашого видання.

За матеріалами ресурсів https://filosof.com.ua/  та https://blogs.pravda.com.ua/authors/bystrytsky/627348bae29c7/

середа, 25 травня 2022 р.

«Війна і бізнес». Ком'юніті-проєкт для бізнесменів, підприємців та інвесторів

 

     Тут ми віднайдемо кращі рішення для бізнесу під час війни, а також засоби для відновлення економіки країни. Запрошує Компанія «SENSAR» https://sensar.ua/
     Про що прєкт? – Про те як утримати чи розпочати бізнес під час війни.
     Обіцяємо плідну зустріч та гідний контент!
     Спікери:
– Марк Марченко – генеральний директор забудовника Sensar.
– Дмитро Карпіловський – керуючий партнер в UkrInvestClub.
– Владислав Савченко – засновник міжнародної групи компаній Powercode, Foodex.24.
– Денис Фетісов — інвестор та забудовник з 14-річним досвідом.
– Ерік Найман – трейдер, керуючий партнер інвестиційної компанії HUG'S.
– Андрій Денисов - співзасновник та СЕО технологічної (ІТ) компанії TechVision techvision.global
     З вас – присутність! З нас – кава-брейк: чай, кава, ласощі

Зустрінемось тут: м. Львів, BANKHOTEL, вул. Листопадового Чину, 8, секція B.
Чекаємо Вас 27 травня, 15:00–19:00.

Вхід вільний!
Забронюйте місце завчасно! https://bi.sensar.ua/

На локації є укриття, куди можна буде спуститись у разі повітряної тривоги.

Тел.: (066) 089 60 06; (098) 089 60 06

вівторок, 17 травня 2022 р.

Цільова мобілізація для відновлення країни

Уряд планує провести цільову мобілізацію для відновлення країни. В Україні розширили перелік завдань мобілізації у відновлювальний період, а також доповнили Положення про єдину державну систему цивільного захисту пунктом проведення цільової мобілізації в умовах війни.

     Зокрема, доповнено Положення про єдину державну систему цивільного захисту новим пунктом, який визначає додаткові завдання зазначеної системи у відбудовний період.
     До таких завдань віднесено проведення цільової мобілізації для:
♦ ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій;
♦ ліквідація наслідків воєнних дій у населених пунктах та на територіях, що зазнали впливу засобів ураження;
♦ вжиття заходів для відновлення об’єктів критичної інфраструктури сфери життєзабезпечення населення;
♦ визначення населених пунктів та районів, що потребують проведення гуманітарного розмінування, маркування небезпечних ділянок, проведення очищення (розмінування) територій;
♦ залучення до ліквідації наслідків ведення воєнних дій та надзвичайних ситуацій міжнародної допомоги.
     Крім того, передбачено можливість залучення до надання соціальних послуг в період дії надзвичайного або воєнного стану працівників і волонтерів, які не мають документів, що підтверджують їх фаховий рівень.
     Запроваджено залучення волонтерів до виявлення осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначено перелік соціальних послуг, які можуть надаватися екстрено (кризово), та впроваджено надання таких послуг за спрощеною процедурою тощо.
     Визначено умови призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги на непрофесійній та професійній основі, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану.
    Передбачено механізм комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній та професійній основі.

                                                                                          За матеріалами ресурсу https://buhgalter.com.ua 

четвер, 12 травня 2022 р.

Зміцнюємо обороноздатність й безпеку держави

    
       Уже сьогодні, попри всю складність поточної ситуації, науковці разом з представниками ЗСУ працюють над перспективною моделлю Збройних Сил. В її основі – високотехнологічні види озброєння і техніки, сучасні підходи до управління.
     Перший віцепрезидент НАН України академік Володимир Горбулін зустрівся з керівництвом Збройних Сил України.
     Керівники ЗСУ обговорили ці питання з академіком НАН України Володимиром Павловичем Горбуліним. Кожна зустріч з ним додає впевненості нашим збройним силам в успіху нашої держави, адже ми спираємося на досвід і знання Великих Українців, захищаємо своє і посилюємо світову архітектуру безпеки.
     Пропонуємо вашій увазі нову статтю першого віцепрезидента НАН України академіка НАН України Володимира Горбуліна “Збройна боротьба в контексті четвертої індустріальної революції”, яка опублікована у свіжому випуску журналу "Вісник Національної академії наук України" (№4, 2022 р.).
     У статті показано, що четверта індустріальна революція поклала початок формуванню потужного науково-технічного та виробничого ландшафту для якісно нової гонки озброєнь, суть якої полягає у створенні на основі штучного інтелекту автономної смертельної зброї – роботів-убивць, здатних повністю замінити людину на полі бою. Таке озброєння може кардинально змінити природу війни, а також вплинути на ставлення до неї як до соціального явища. Розглянуто негативні аспекти, пов’язані зі створенням смертельної автономної зброї, та ймовірність виникнення загроз геополітичній стабільності у світі. Автор також розмірковує, які асиметричні дії може застосувати Україна в умовах нинішньої агресії РФ.

Докладно читайте у черговому номері нашого видання, або за посиланням: https://files.nas.gov.ua/PublicMessages/Documents/0/2022/05/220503135917165-9520.pdf

Разом до Перемоги!

пʼятниця, 6 травня 2022 р.

Голос Персея

Так «говорить» чорна діра у скупченні галактик Персея. Звучання можна порівняти з нотою, що знаходиться приблизно на 57 октав нижче середньої «С» посередині фортепіанного діапазону (або до). Дивовижний запис, створено NASA на основі спостережень обсерваторії Chandra.  
Записи звукових хвиль чорної діри використали, щоб перетворити їх на «пісню», яку могла б почути людина. 
Спочатку вчені виділили хвилі, що рухаються в радіальному напрямку (тобто від чорної діри назовні). Потім астрономи перетворили їх у діапазон людського слуху шляхом масштабування вгору на 57 і 58 октав вище за їхню істинну висоту тону. 
Іншими словами, на опублікованому записі чути звуки з тоном у 144 квадрильйони та 288 квадрильйонів разів вище, ніж вони звучать насправді.
Докладніше читайте у новині https://universemagazine.com/vcheni-zapysaly-motoroshnyj.../

четвер, 5 травня 2022 р.

Національна академія наук України в часі війни

 Бойові дії суттєво ускладнили роботу майже всіх установ, організацій і підприємств Національної академії наук України. Деякі з них опинилися на територіях, які захопили російські загарбники. Зокрема, це Луганський природний заповідник, Чорноморський біосферний заповідник та Херсонська гідробіологічна станція.

Суттєво пошкоджені інститути в Києві, Харкові, Миколаєві та Сумах. Російські окупанти завдали серйозного руйнування лабораторіям на базі Інституту проблем безпеки атомних електростанцій, розташованому в Чорнобилі.

Але попри все НАН працює і проводить насамперед дослідження, пов’язані зі зміцненням обороноздатності й безпеки держави, повідомив під час брифінгу заступник керівника Офісу Президента Олексій Дніпров.  «Їх результатом стало створення перших вітчизняних зразків прозорої броні, які відповідають стандартам НАТО, радіолокаційної станції Х-діапазону та системи виявлення БПЛА, маскувальних композиційних покриттів, нових елементів радіо- та оптоелектроніки для вітчизняної зброї.  Чимало розробок спрямовано на підвищення тактико-технічних характеристик зброї, боєприпасів, ракетних систем, підвищення рівня балістичного захисту, живучості елементів конструкції техніки. Для військової медицини, зокрема, створено біоматеріали для відновлення кісткової тканини, сучасну технологію кріоконсервування клітин крові, різноманітні гемостатичні засоби та спеціальні пов’язки для лікування складних опіків і ран.».

Детальніше про дослідження виконані вітчизняними науковцями для потреб ЗСУ та зміцнення нашої обороноздатності читайте у наступних номерах нашого видання.