середа, 27 листопада 2024 р.

Науковці ФМІ НАН України презентували результати проєкту НФДУ

 20 листопада 2024 року відбувся інформаційний семінар «Розроблення методології оцінювання роботоздатності існуючих газопроводів для підвищення стійкості функціонування енергетичної системи України при транспортуванні зеленого водню», на якому науковці ФМІ НАН України (завідувач відділу Ольга Звірко та провідний науковий співробітник Григорій Никифорчин) презентували результати, отримані під час виконання проєкту № 2022.01/0099, що реалізується за фінансової підтримки Національного фонду досліджень авторським колективом ФМІ НАН України.

Основним результатом проєкту є розроблена методологія оцінювання поточного структурно-механічного стану та роботоздатності низьколегованих феритно-перлітних сталей газопроводів в умовах транспортування водню. Вона ґрунтується на проведенні комплексу досліджень, що враховують експлуатаційні умови наводнювання сталі трубопроводу, деградацію структури за опором крихкому руйнуванню за умов, наближених до транспортування водню, мікроструктурного розвитку пошкодженості та механізму руйнування на макро- та мікрорівні, а також встановлених критеріїв схильності до водневої крихкості сталей, досягнення ними критичного структурно-механічного стану та гранично допустимих мінімальних значень показників опору крихкому руйнуванню. Методологію апробовано ТОВ «ІПП-ЦЕНТР». Розробка призначена для газотранспортної інфраструктури. Впровадження методології сприятиме розвитку водневої енергетики, підвищенню стійкості функціонування енергетичної системи України та її конкурентоспроможності як постачальника послуг транспортування енергоносіїв (водню).

Учасники семінару: представники Оператора ГТС України, науковці та аспіранти з Вінниці, Києва, Івано-Франківська, Тернополя та Львова.

понеділок, 11 листопада 2024 р.

Як виявляти наземні міни

Дослідники з Національного центру фізичної акустики використовують лазерну решітку та вібраційні машини, щоб розробити швидший і ефективніший спосіб виявлення похованих об’єктів, таких як міни. На цьому зображенні предмет, закопаний у ґрунт, виглядає як червона пляма. В’ячеслав Аранчук (праворуч), головний науковий співробітник NCPA, нещодавно продемонстрував технологію на конференції в Японії. Авторство: Kevin Bain/Ole Miss Digital Imaging Services.

У всьому світі під землею закопано достатньо наземних мін, щоб двічі обігнути Землю на екваторі, але ідентифікація та видалення цих вибухівок є дорогими та трудомісткими.

В’ячеслав Аранчук, головний науковий співробітник Національного центру фізичної акустики, представив своє дослідження технології лазерних багатопроменевих вібраційних датчиків на конгресі та виставці Optica Laser , що відбулися нещодавно в Осаці, Японія. Технологія лазерного вібраційного зондування Аранчука може виявляти наземні міни в землі набагато швидше, ніж попередні методи.

 Детальніше читайте у листопадовому номері нашого видання.

четвер, 24 жовтня 2024 р.

Той, хто побачив початок Всесвіту

 19 серпня 1968 р. у містечку Боулдер, Колорадо від поширеної  хронічної хвороби печінки помер американський фізик-теоретик і космолог українського походження Джордж Гамов (George Gamow). Утім, і донині він домінує над університетським містечком – сьогодні нове покоління вчених і студентів служить науці в Космічному центрі “George Gamow Tawer” (“Вежа Георгія Гамова”), збудованому на території Колорадського університету.

Він спалахнув сліпуче і занадто рано, а згорів у 64 роки – теж занадто рано... Тим не менше, у 24 роки Джордж Гамов виконав роботу майже нобелівського рівня – за допомогою квантової теорії пояснив альфа-розпад (пов’язаний з випусканням двох протонів і двох нейтронів), отримавши гарні кількісні підтвердження ідеї тунельного ефекту і тим самим показавши: елементарні частки – навіть з невеликою енергією – здатні залишати ядро. У 26 років Георгія Гамова колеги визнали провідним фахівцем у галузі ядерної фізики, а в 28 років він став членом-кореспондентом Академії наук СРСР, наймолодшим за всю історію її існування.

Світове визнання наш земляк родом із Одеси здобув за розробку теорії “Гарячого Всесвіту”, іменовану на Заході теорією “Big Bang” (“Теорія Великого Вибуху”), тобто походження Всесвіту, а також – за розрахунок генетичного коду, чим відкрив самі способи передачі спадкової інформації. Тепер безцінний науковий спадок Георгія Гамова належить людству.

 А нам, українцям, що з того належить?

 Хоча б належить пам’ятати, пишатися та всіляко шанувати  нашого геніального земляка.

 Детальніше читайте у листопадовому номері нашого виданн.

вівторок, 8 жовтня 2024 р.

Запрошуємо до участі. Наш стенд R-9!

На виставці буде представлено енергетичне, електротехнічне обладнання для енергетичної та промислової інфраструктури:

·      Електроенергетичні системи та електричні мережі.

·      Енергетичне обладнання.

·      Електротехнічне обладнання.

·      Лінії електропередачі. Кабелі та проводи.

·      Цифрові технології та системи управління.

Запрошуємо компанії, зайняті у енергетичній галузі, виробників обладнання та всіх, хто бажає бути частиною цього важливого заходу, долучитися до участі у Міжнародній виставці «Енергетика в промисловості 2024» - найбільшому заході року для енергетичної та електротехнічної індустрії!

           Виставка надасть вам унікальну можливість зустрітися з великою кількістю потенційних клієнтів та партнерів, які активно зацікавлені у вашій пропозиції. Замовити стенд: https://www.iec-expo.in.ua/ua/uchasnykam/stand-order

Це ваша унікальна можливість сформувати чітку тактику та стратегію для успішного ведення бізнесу, а також послати потужний меседж ринку - ваша компанія працює, вона конкурентоспроможна та готова виконувати замовлення клієнтів.

Місце проведення: Міжнародний Виставковий Центр, Броварський проспект, 15, м. Київ. Найближча станція метро: Лівобережна.

Про виставку: https://www.iec-expo.com.ua/ep-2024.html

 P.S. Наш Міжнародний Виставковий Центр має два укриття цивільного захисту, розраховані на 2000 осіб, тому ми гарантуємо вашу безпеку під час заходу!

Разом до перемоги! Ми нездоланні!

пʼятниця, 6 вересня 2024 р.

Забутий мовознавець

 1908, 17 грудня – в Харкові народився Юрій Володимирович Шевельов (псевдоніми – Юрій Шерех, Григорій Шевчук та інші), вчений-славіст, мовознавець, літературознавець, педагог.

Людина, про яку точно зніматимуть фільми, але яку в нас ще досі не знають. Це Його мали би знати всі українці ще зі школи.

Що ж такого зробив він для України?

У свої молоді роки він став свідком, як більшовики, щойно прийшовши до влади, насильно змінювали мову, як знищували старі словники та друкували нові, звідки зникали тисячі питомих слів, що не мали прямих відповідників у російській мові, як видалили нашу літеру "ґ", обґрунтувавши це тим, що "нехай і різні звуки, але ж писати їх можна одним знаком". До слова, в комісію Політбюро, що затверджувала новий правопис у 1933 р., не входив жоден мовознавець!

Українську мову було максимально уподібнено до російської.

 

Детальніше за посиланням, або у вересневому номері нашого видання.

четвер, 1 серпня 2024 р.

Повертаємо із минувщини

 Антін Лотоцький, боєць легіону Українських Січових Стрільців, один із активних діячів «Пресової квартири» УСС, письменник і видавець.

У його доробку близько 13 книг оповідань, сценічних картин, віршів, повістей.  Перші друковані літературні твори побачили світ за сприяння Товариства «Просвіта» — «Цвіти з поля» (1907), «Ведмедівська попівна» (1909), історична повість з часів Хмельниччини «Триліси» (1910). У творах проявилося життєве кредо молодого письменника — розповідати дітям про події героїчної та складної історії українського народу, виховувати любов до рідного краю.  Разом з М. Угрином-Безгрішним видав «Коротку граматику української літературної мови» (1936).

У 1930-х роках твори Антона Лотоцького поширювались серед української діаспори, зокрема у США через українську газету «Свобода»[5] (наприклад, книжки для дітей «Роксоляна», «Козак Байда», «Мандрівка Мишки-Гризикнижки по Львові»).

 Детальніше у нашому серпневому номері. 

пʼятниця, 12 липня 2024 р.

Вступ до аспірантури у 2024 році. Правила оновлено!

 Надмірний ажіотаж до навчання в аспірантурі серед чоловіків призовного віку спонукає МОН змінити цьогорічні правила вступу на третій рівень вищої освіти.

     У 2024 році скасовувано вступ на денну форму навчання за контрактом та відкориговано правила щодо поновлення навчання в аспірантурі. Вступ в аспірантуру в цьому році здійснюватиметься виключно за державним замовленням, водночас що бюджетних місць стане вдвічі більше, щоб дати можливість всім, хто насправді бажає здобути ступінь доктора філософії (а не просто уникнути мобілізації через аспірантуру), це зробити з повною підтримкою від держави. Вступ на навчання в аспірантурі за контрактом цього року буде можливий лише на заочній та вечірній формах.

Зміни оновлюються відповідно до Порядку прийому на навчання для здобуття ступенів бакалавра, магістра, доктора філософії / доктора мистецтва у 2024 році. Також зміни діють на основі спеціального наказу МОН, який ухвалено, виходячи зі спеціальних повноважень, наданих законом «Про освіту» на період воєнного стану.

Щодо змін до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році:

- зберігається ЄВІ (єдиний вступний іспит) для всіх вступників в аспірантуру, але змінюється вага його компонентів під час розрахунку конкурсного бала. Тому всі хто, зареєструвався на ЄВІ у 2024 році, складають його.

- допуском до вступних іспитів у всіх ЗВО і наукових установах встановлюється оцінка ЄВІ в частині ТЗНК на рівні 160 балів.

- щодо ЄВІ в частині іноземної мови, то оцінка вступника може не враховуватися в конкурсному балі під час вступу в аспірантуру. Це вирішуватиметься на розсуд закладу / установи, що може врахувати іспит з іноземної мови або встановити власний іспит. Натомість оцінка, отримана в результаті складання ЄВІ в частині іноземної мови, залишається обов'язковою для вступу на магістерські програми.

У частині спеціального наказу МОН передбачаються такі нововведення:

- вступ на аспірантуру у 2024 році можливий лише на денну форму навчання за державним замовленням. Важливо: у 2024 рік неможливий вступ до аспірантури на денну форму навчання за контрактом.

- збільшується кількість бюджетних місць із традиційних 3200 до 7000. Таким чином кількість реальних аспірантів, які насправді бажають здійснювати наукову роботу і розвиватися в аспірантурі буде забезпечено. Саме ЗВО і наукові установи, після первинного складання ЄВІ усіма охочими, своїми вступними випробуваннями обиратимуть тих вступників, які найталановитіші.

- за контрактом залишається заочна, а також вечірня форми (остання — як за державним замовленням, так і за контрактом). Важливо: вечірня та заочна форми навчання не передбачають відстрочення від мобілізації.

- переведення з інших форм навчання на денну форму навчання буде недоступним.

- поновлення навчання на денній формі дозволяється лише особам, які не є військовозобов'язаними, а також іншим категоріям, яким законно дозволено переривати навчання (вагітність, військова служба, медики тощо).

Спеціальний наказ виданий на базі особливих повноважень МОН на період дії воєнного стану. Передбачено статтею 57(1) закону «Про освіту».

За матеріалами https://mon.gov.ua/

вівторок, 18 червня 2024 р.

Голос із-зі меж Всесвіту

 47-річний зонд NASA Voyager-1 повністю відновив працездатність та знову передає дані на Землю. Після семи місяців технічних труднощів та втрати зв'язку з базою: з листопада 2023 року на Землю приходили нечитабельні дані.

Ремонт зв'язку відбувався в два етапи: у квітні команда NASA змогла відновити роботу двох (з чотирьох) приладів передачі даних – проблема опинилася в пошкодженій пам'яті в комп'ютері системи польотних даних (FDS) апарату. Як передає NASA, тепер усі чотири прилади "Вояджера" знову надсилають дані, які можна зчитувати.

Важливо пам’ятати, чим далі віддаляється від Землі цей зонд, тим корисніші для науки дані він надсилає, а Voyager-1 – це найдальший від Землі рукотворний об'єкт із яким є зв'язок.

На даний момент зонд віддалився від нашої планети на відстань понад 24 мільярди кілометрів.  

Відео "старе" і зроблено до 45-річчя, але дає уявлення про масштаби проекту.

пʼятниця, 14 червня 2024 р.

Удостоєний бути в Залі національної слави США

 В далекому довоєнному квітні 1931 року  у Жовкві на Львівщині народився американський винахідник, завдяки винаходам якого з'явився жорсткий диск та персональні комп'ютери — Любомир Романків. Цьогоріч йому виповнюється 93 роки. Романків активний діяч української діаспори в США, а також один з тих, завдяки кому на початку 1990-х років в Україні було відроджено Пласт.

Працюючи в Дослідному центрі корпорації ІВМ (Нью-Йорк), зокрема як директор відділу електрохімічної технології й магнетизму, він здійснив 180 винаходів, 65 з яких запатентовано. Найважливі з них – створення індуктивних і магніторезистивних мікроголовок для записування/зчитування інформації на жорстких дисках комп'ютерів. Саме завдяки цьому Стів Джобс та Білл Гейтс здійснили свої революційні за значенням винаходи.

Любомир Романків гідно пошанований в США за свої досягнення, має низку нагород: медаль Перкіна – найвищу відзнаку Товариства хімічної промисловості США (1993), медаль Вітторіо де Нора від Електрохімічного товариства США (1994), звання "Винахідник Року" 2000 та 2001 рр. за версією Асоціації прав інтелектуальної власності Східного Нью-Йорку, також 13 нагород за видатні винаходи та внесок від IBM і 25 нагород за винаходи та досягнення. Занесений до престижних видань «Хто є хто в науковому світі» та в «Хто є хто в Америці».

У березні 2012 року Любомир Романків введений до Зали національної слави США, і є там одним з десяти винахідників (разом зі Стівом Джобсом) та другим вихідцем з України (разом з киянином Ігорем Сікорським).

Американська історія та політика / American History & Politics

четвер, 13 червня 2024 р.

З днем народження НТШ!


4 червня 1874 року у Львові відбулися перші збори Товариства імені Т. Г. Шевченка

В цей день відбулися перші загальні збори новоствореної організації, яка складалася з трьох секцій: історично-філософської, філологічної та природничо-математично-лікарської.

По суті, це безпрецедентна організація, яка дотримувалася ідей Шевченка щодо служіння Україні та назвалася його ім’ям. Перший етап її роботи був пов’язаний більше з розбудовою видавничо-літературної діяльності, тоді як другий, що розпочався з прийняттям статуту у 1892 році, перетворив її на багатопрофільну академію наук.

Товариство популяризувало українську мову, розбудовувало систему українознавчих знань у сфері історії, мови, етнографії, фольклористики та інших дисциплін.

понеділок, 3 червня 2024 р.

Промисловий форум завершено! До зустрічі на ЕНЕРГЕТИЧНОМУ!

 Виставки — це важливий «інструмент» відновлення та розвитку бізнесу, особливо сьогодні коли руйнуються промислові ланцюги, що налаштовувались роками. Підтримувати економіку України, забезпечувати людям роботу та мотивувати до розвитку і безперечно, спільно працювати на перемогу — ось що важливо у проведенні виставок саме зараз. Під час війни ЗСУ захищають нас на полі бою, а бізнеси та підприємства захищають економіку – другу найважливішу складову для підтримки та розвитку України. Ці виставки не тільки створюють можливості для бізнесу, але і є справжнім доказом нашої здатності до співпраці та об’єднання у важкі часи. Через спільні зусилля фахівців та бізнесменів на виставкових майданчиках, ми рухаємося вперед до перемог в усіх боях на всіх фронтах.

XXIІ МІЖНАРОДНИЙ ПРОМИСЛОВИЙ ФОРУМ — це завжди очікувана та визначна подія, що привертає увагу провідних промислових компаній та експертів. Цього року, незважаючи на війну, Промисловому Форуму вдалося зібрати провідних гравців українського машинобудівного ринку, що представили інноваційне обладнання та технології українських та іноземних виробників. Сьогодні, Промфорум дав зрозуміти не лише українцям, а також нашим закордонним партнерам, що ми не просто працюємо, а покращуємо, розвиваємо, модернізуємо та адаптуємо технології під умови воєнного часу. Разом ми сила, яка здатна успішно взаємодіяти, досягати угод та долати виклики сучасності. Особливо приємно, що на Проморумі були підписані угоди про продаж сучасного обладнання, яке прямо з виставки поїхало до своїх нових власників. А учасники і відвідувачі повернулись додому з новими ідеями, партнерами, замовленнями та вірою, що все буде добре.Міжнародний Промисловий Форум 2024 успішно завершено, але енергія, яку ми відчули протягом цих трьох днів, залишила незабутній слід у нашій пам’яті.

Щиро дякуємо усім, хто мав можливість відвідав наш стенд на XXIІ Міжнародному промисловому форумі, що зібрав провідні компанії та фахівців з різних галузей промисловості. Цьогорічний форум був дійсно особливим і не схожим на попередні заходи. А все завдяки учасникам, які не зважаючи ні на що, все ж приїхали з різних куточків України.

Вперше на Промисловому форумі була присутня потужна виставка готових до впровадження розробок науковців НАН України! Сподіваємось це перетвориться у традицію.

Обмін досвідом, новими ідеями й перспективними проектами навіть у такий складний час, формує абсолютно нову велику спільноту. Разом ми впевнено створюємо нове майбутнє й розбудовуємо дружні стосунки, що базуються на взаємній підтримці та безперечній довірі. Ми, учасники цього масштабного проєкту, вдячні організаторам заходу за сміливість все ж провести виставку у, нехай не зовсім стандартному для нас усіх, але безпечному режимі. Дякуємо за вашу сміливість та віру в український бізнес. Сподіваємось, що коли ми зустрінемося знову, повітряні тривоги, які супроводжували нас протягом цього форуму, будуть уже минулим. Окрема вдячність та подяка Збройним Силам України за їх неоціненний внесок. Усі ми дуже цінуємо, що стоїте на сторожі нашої безпеки. Повертаючись додому, ми наповнені глибокою впевненістю в силу українського народу, який гідно тримає оборону на усіх позиціях, у тому числі й вітчизняний бізнес: не здається незалежно від умов, не припиняє інвестувати в основні засоби економічного розвитку, навіть в той час, коли ворог інвестує у руйнування.

Україна – понад усе! Друзі, підсумовуючи вищесказане, бажаємо, щоб наша наступна (і обов’язково спокійна) зустріч була сповнена лише позитивом та новими досягненнями. Нехай наші шляхи перетнуться знову й знову, надихаючи один одного та ведучи до спільного процвітання у своїй вільній та успішній Україні.

 До зустрічі восени на XXI МІЖНАРОДНОМУ ЕНЕРГЕТИЧНОМУ БІЗНЕС‑ФОРУМІ «5Е»!

четвер, 23 травня 2024 р.

Фізико-механічний інститут на “Tech Transfer Boost Meetup”

 22 травня у приміщені "Тech Startup School" відбувся підсумковий захід “Tech Transfer Boost Meetup”. Організаторами виступили Український національнийофіс інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), комунальна установа Інститут міста за підтримки Львівської міської ради та Громадська організація «Львів Тех Кластер» за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ.

Участь у доповідях та панельній дискусії взяли представники Фізико-механічного фнстиутут ім. Г.В. Карпенка.

Відповідно до Статуту Державної організації «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку від 9 серпня 2023 року № 10649, на Державну організацію «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» покладено функції надання інформаційної, консультаційної, методологічної та методичної підтримки закладам освіти, науки, органам державної влади та місцевого самоврядування з питань інтелектуальної власності та інноваційної діяльності, а також сприяння комерціалізації результатів інтелектуальної, творчої інноваційної, діяльності.

Спільними зусиллями організаторів було започатковано проєкт «Tech Transfer Boost», одним із етапів якого є проведення опитування наукових установ та закладів освіти міста Львова щодо наявних  технологій та технологічних рішень.

На заході було презентовано:

- розроблені на основі результатів проведеного дослідження рішення (пропозиції) по стимулюванню трансферу технологій у м. Львів;

- технології, розроблені науковцями м.Львова. 

У заході взяли участь представники бізнесу, громадських організацій, органів місцевого самоврядування, а також донорські організації, які цікавляться технологіями.

Науковці Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка – член-кор. НАН України  Леонід Ігорович Муравський та зав. лабораторії, д.т.н. Роман Михайлович Джала презентували учасникам заходу свої інноваційні розробки та взяли активну участь у обговоренні щодо  можливостей та шляхів взаємодії науковців інституту із бізнесовими структурами та участі у стартапах. 

Учасники заходу провели панельну дискусію присвячену проблемі зв’язків науки із бізнесом та заходам щодо ідентифікації наявних технологій та технологічних рішень, визначення рівня їх готовності, категорії інноваційності та потенціалу до промислового виробництва та можливостям трансферу розроблених технологій та об’єктів права інтелектуальної власності.

 

вівторок, 21 травня 2024 р.

Витрачайте менше за споживання електроенергії

Енергетика України на сьогодні переживає складні часи. Ворог намагається знищити нашу енергетичну інфраструктуру. Але ми боремось і не здаємося.

Програмно-технічний комплекс ActiV-Energy – це багатофункціональний комплекс, побудований на мережі «розумних» датчиків, протоколах стандарту Industry 4.0 передачі, від цих датчиків, даних про стан систем постачання енергоносіїв різноманітних об’єктів, та інтелектуальному програмному забезпеченню (ПЗ), що дозволяє на основі отриманої інформації вести точний облік виробництва, передачі, та споживання енергоносіїв на рівні окремих об’єктів, та енергетичних систем регіонального та національного масштабів.

Детальніше за посиланням:https://activ-energy.com.ua/  

четвер, 9 травня 2024 р.

"Економіка довіри Україна" (анонс EoTU Inc.)

 Попри всі труднощі, волелюбний народ України повстав із усією мужністю та рішучістю, щоб протистояти жорстокій і незаконній війні із окупантом. Мужність та жертовність українців надихнула увесь цивілізований світ.Але те, чого світ не усвідомлював, коли почалася війна, чого він не бачив, тепер стало очевидним:Україна – сплячий економічний гігант, який ось-ось прокинеться!  Великі та малі компанії розуміють, що Україна є ідеальним місцем для розширення свого бізнесу. Виробництво, технології, біокультури, смарт-технології… назвіть вертикаль, і, швидше за все, Україні є що запропонувати. Поки ви читаєте це, перші інвестори, ті, які використовують найменшу можливість, коли бачать її, шукають способи інвестувати в Україну. 

Про перетворення України з нуля розповідає Головний операційний директор американської компанії із українським корінням EoTU Inc. Корнеліус Коулі.